Kurs funta brytyjskiego

Aktualny kurs GBP/PLN w Citi Handlowy

Sprawdź aktualny kurs funta brytyjskiego (GBP) w Banku Citi Handlowy.

Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.

Znajomość kursu funta szterlinga jest niezwykle istotna dla wielu Polaków, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. A także dla ich rodzin pozostających w naszym kraju. W przypadku konieczności wymiany walut warto śledzić wykresy walutowe oraz kurs NBP i porównać je z kursami oferowanymi w kantorach. Zamiast jeździć po mieście i szukać najkorzystniejszej oferty, lepiej raz na jakiś czas rzucić okiem na kantory online. Jednym z takich miejsc jest Citi Kantor.

Przejdź do Citi Kantor

Aktualna cena kupna i sprzedaży funta

  • Kupno

  • Sprzedaż

Kurs funta dla CitiKonta


Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

Funt brytyjski - co warto wiedzieć?

Funt brytyjski (GBP), właściwie funt szterling (ang. pound sterling), to najstarsza funkcjonująca dziś jednostka monetarna, której oficjalnym symbolem jest £. Czasem można spotkać się z zapisem UKP, oznaczającym United Kingdom Pound. Symbol funta nawiązuje do rzymskiej jednostki wagi zwanej "libra pondo", a nazwa "funt szterling" do dawnych holenderskich i niemieckich kupców handlujących na terenie Wielkiej Brytanii, których określano mianem "Easterling" lub "Osterling". Funta nazywa się szterlingiem również dlatego, żeby odróżnić tę walutę od funta egipskiego, syryjskiego i libańskiego.

W obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funty,
  • banknoty: 5, 10, 20 i 50 funtów. W Szkocji i Irlandii Północnej pojawia się również nominał 100 funtów.

Królewskie wizerunki na awersach monet, ze względu na zmieniający się wygląd monarchów, są aktualizowane przy każdej kolejnej emisji.

Oprócz Wielkiej Brytanii funt używany jest również w terytoriach zależnych - m.in. na terenie Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego, w Falklandach, na Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie Św. Heleny, Wyspie Wniebowstąpienia i Georgii Południowej.

Historia funta brytyjskiego

Początki GBP sięgają VIII wieku, kiedy to król anglosaski Offa ustanowił pensa oficjalnym środkiem płatniczym. Z kolei funt szterling wszedł do obiegu już w 1158 roku za czasów króla Henryka II i był walutą wymienialną na srebro. Dopiero w 1816 roku funt mógł być wymienialny na złoto. W czasach świetności Imperium Brytyjskiego funt był najważniejszą walutą świata, która później musiała ustąpić miejsca amerykańskiemu dolarowi.

Do 1971 roku 1 funt = 240 pensom i 20 szylingom. Jednak takie przeliczenie powodowało problemy w rozliczeniach międzynarodowych, dlatego wprowadzono system dziesiętny. Od tej pory 1 GBP dzieli się na 100 pensów.

1946 rok był w pewnym sensie przełomowy dla funta, który stał się walutą całkowicie wymienialną. Dzięki temu Wielka Brytania mogła uzyskać pożyczkę od Stanów Zjednoczonych. Kolejną ważną datą dla szterlinga był rok 1985. To właśnie wtedy cena funta była najniższa i wynosiła 1,05 dolara. W 1990 roku funt został włączony do europejskiego mechanizmu wymiany walut. Jednak już dwa lata później został z niego wycofany ze względu na przeprowadzony atak spekulacyjny, w wyniku którego w ciągu kilku dni funt stracił na wartości o 25%.

Mimo to warto zaznaczyć, że funt brytyjski jest jedną z najstabilniejszych walut na świecie.