Kurs korona duńska

Aktualny kurs DKK/PLN w Citi Handlowy

Sprawdź aktualny kurs korony duńskiej (DKK) w Banku Citi Handlowy.

Wymieniaj waluty korzystając z usługi Citi Kantor.

Jadąc do Danii, warto pamiętać, że mimo przynależności tego kraju do Unii Europejskiej, nie obowiązuje tam euro. W związku z tym w swoim portfelu musisz mieć duńskie korony, które bez problemu kupisz w kantorze - również online. Sprawdź kurs DKK / PLN w Citi Handlowy i wymień walutę bez wychodzenia z domu.

Przejdź do Citi Kantor

Aktualna cena kupna i sprzedaży korona duńska (DKK).

  • Kupno

  • Sprzedaż

Kurs korona duńska dla CitiKonta


Sprawdź pozostałe kursy walut. Wymieniaj waluty korzystając z Citi Kantor.

Co warto wiedzieć o DKK

Duńska korona oznaczana jest skrótem DKK, ale stosowane jest również oznaczenie kr, a także nazwy krone oraz kroner. Nazewnictwo, jak się można domyślać, nawiązuje do korony, czyli symbolu władzy królewskiej. Waluta ta obecna jest w Danii, na Wyspach Owczych i na Grenlandii. Warto dodać, że na Wyspach Owczych równolegle występuje korona Wysp Owczych.

1 korona duńska dzieli się na 100 øre. W obiegu dostępne są:

  • monety o nominale - 50 øre, 1 DKK, 2 DKK, 5 DKK, 10 DKK, 20 DKK,
  • banknoty - 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK, 1000 DKK.

Co ciekawe, na monetach znajdują się motywy skandynawskie oraz wizerunek królowej Małgorzaty II. A na nominałach 1, 2 i 5 koron zostały wybite specjalne otwory ułatwiające niewidomym identyfikację nominału. Z kolei najnowsza seria banknotów przedstawia duńską architekturę i zabytki - na przykład most nad Małym Bełtem czy Wózek z Trundholm.

Waluta Danii po raz pierwszy pojawiła się w 1584 roku, ale po wojnach napoleońskich wprowadzono riksbankdalera, który przetrwał do czasów powstania Skandynawskiej Unii Monetarnej. Właśnie wtedy nastąpił powrót do korony. Z kolei w czasie II wojny światowej kurs korony duńskiej został związanyz niemiecką marką. A po zakończeniu wojny z funtem brytyjskim (GBP). Później Dania przystąpiła do systemu z Bretton Woods, a kurs jej waluty był powiązany z dolarem (USD). Jednak rozpad systemu spowodował, że korona utraciła stabilność.

Kolejnym przełomowym momentem dla korony były lata 90. XX wieku. To właśnie wtedy Duńczycy postanowili, że nie przyjmą wspólnej europejskiej waluty, ale przystąpią do mechanizmu ERM II. Było to możliwe dzięki referendum w 1993 roku, podczas którego zapadła decyzja, że korona pozostanie walutą Danii. W związku z powyższym Dania na mocy traktatu z Maastricht została zwolniona z obowiązku wprowadzenia euro.

Warto dodać, że dzięki działaniom duńskiego banku centralnego kurs korony odchyla się od EUR o maksymalnie 2,25%. Dlatego ekonomiści i analitycy uważają, że jest relatywnie stabilną walutą.